Solidarioji sutuoktinių prievolė

Kreditorius ir skolininkas tarpusavyje sudarė paskolos sutartį, pagal kurią kreditorius paskolino skolininkui pinigus šeimos reikmėms. Sutartyje buvo nurodyta, kad pinigai pervedami į skolininko sutuoktinės banko sąskaitą. Šalys numatė terminą iki kada paskola turi būti grąžinta. Suėjus terminui skolininkas skolos negrąžino. Kreditorius ne kartą skambino skolininkui, siuntė trumpąsias žinutes su raginimu skolą grąžinti ir kitais būdais siekė susigrąžinti paskolintus pinigus. Šalys keletą kartų buvo susitikusios, derino pinigų grąžinimo klausimus bei susirašinėjo elektroniniu paštu. Nepaisant daugybės atsakovo pažadų, paskolinta suma kreditoriui vis dar nėra grąžinta. Skolininkas vienu metu buvo sutikęs su kreditoriaus pasiūlymu išdėstyti skolos grąžinimą per ilgesnį laiko tarpą. Nepaisant visų šių kreditoriaus pastangų, skolininkas ir toliau nevykdo savo įsipareigojimų. Paskolos sutartis buvo sudaryta skolininko šeimos interesais ir panaudotos skolininko šeimos poreikiams tenkinti, skolos grąžinimas yra solidari abiejų sutuoktinių prievolė.

Skolininko sutuoktinei apie paskolintas lėšas buvo žinoma, nes pinigai pervesti į jos sąskaitą skolininko šeimos pragyvenimui ir kasdieniams jo šeimos poreikiams tenkinti. Prašydamas paskolinti pinigų skolinkas kreditoriui nurodė, kad jo sunki finansinė padėtis, vykdomas verslas yra nuostolingas ir šeima sunkiai verčiasi, prašė paskolinti pinigus skolininko įmonei, tačiau kreditorius su šiuo skolininko pasiūlymu nesutiko, pasiūlė paskolinti skolininko šeimai, pervedant pinigus į banko sąskaitą skolininko sutuoktinei, tam kad, skolininko šeima turėtų iš ko pragyventi.

Paskola suteikta šeimai

Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.109 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad kiekvienas sutuoktinis turi teisę sudaryti sandorius, būtinus išlaikyti šeimos namų ūkį ir užtikrinti vaikų auklėjimą bei švietimą. Pagal prievoles, kylančias iš tokių sandorių, sutuoktiniai atsako solidariai, nesvarbu, koks jų turto teisinis režimas, išskyrus atvejus, kai sandorio kaina yra aiškiai per didelė ir neprotinga.

Esant tokiai situacijai svarbu nustatyti, ar skolininkas, sudarydamas paskolos sutartį sukreditoriumi, šią sutartį sudarė tikslu išlaikyti šeimos namų ūkį, o būtent ar skolininkui suteikta paskola yra solidarioji sutuoktinių prievolė. 

Pagal šalių pasirašytą sutartį pinigus pervedus skolininko sutuoktinei, ji taip pat tapo paskolos sutarties šalimi, nes paskolos sutartis pripažįstama sudaryta nuo pinigų arba daiktų perdavimo momento (CK 6.870 straipsnio 2 dalis). Esant šiai aplinkybei, būtent skolininkui, teigiančiam, kad jis šias lėšas panaudojo asmeniniams, o ne šeimos poreikiams tenkinti, tenka pareiga tai įrodyti.

Skolinkui neįrodžius, kad kreditorinis įsipareigojimas yra jo asmeninė prievolė, laikytina, kad skolininkui suteikta paskola buvo skirta būtent skolininko šeimos poreikiams tenkinti ir yra solidarioji sutuoktinių prievolė.

Scroll to Top
Konsultacija